Ogólne warunki sprzedaży
1. Postanowienia ogólne
• Niniejsze OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY (w dalszej części O.W.S.) stanowią ogólne warunki umów w rozumieniu art. 384 kodeksu cywilnego i w powyższym zakresie określają i regulują warunki i zasady zawierania, obowiązywania oraz realizacji umów sprzedaży obowiązujących w Grupa DEX Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Mjr. H. Sucharskiego 22 w Pszczynie, zwanej w dalszej części „Sprzedawcą”, w zakresie sprzedaży towarów stanowiących przedmiot statutowej działalności gospodarczej drukarni, a podmiotem zamawiającym usługę lub produkt zwanym dalej „Kupującym”.
• Postanowienia O.W.S stanowią każdorazowo integralną część zawieranych przez Sprzedawcę umów sprzedaży towarów stanowiących przedmiot statutowej działalności gospodarczej drukarni, chyba, że Strony na mocy wyraźnych pisemnych uzgodnień postanowią odmienne. W powyższym zakresie wszelkie zmiany oraz/lub dodatkowe uzgodnienia, uzupełnienia, wyłączenia, zawieszenia postanowień niniejszych O.W.S. wymagają uprzedniej zgody obu Stron oraz zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
2. Warunki sprzedaży
• Na warunkach i zasadach określonych w niniejszych O.W.S. Sprzedawca zobowiązuje się do umożliwienia Kupującemu zakupu towarów objętych ofertą handlową Sprzedawcy Kupujący zobowiązuje się do ich terminowego odbioru oraz zapłaty, w uzgodnionym terminie, ustalonej ceny sprzedaży. • Sprzedawca każdorazowo uprawniony jest do odmowy potwierdzenia przyjęcia zamówienia do realizacji oraz/lub wstrzymania albo odmowy realizacji zamówienia już potwierdzonego, każdorazowo w przypadkach, na warunkach i zasadach określonych w niniejszym O.W.S.
3. Realizacja zamówionych towarów
• Warunkiem zawarcia umowy sprzedaży jest złożenie przez Kupującego stosownego zamówienia w formie pisemnej (fax, email) oraz potwierdzenie przez Sprzedawcę przyjęcia zamówienia do realizacji. • Termin realizacji zamówienia jest zawsze określony w potwierdzeniu zamówienia wysłanym przez Sprzedawcę ę i zgodny z warunkami określonymi przez Kupującego. • Jeżeli realizacja złożonego zamówienia nie będzie możliwa, w szczególności w odniesieniu do objętego zamówieniem asortymentu towarów oraz/lub jego ilości, jakości, albo postulowanego terminu oraz/lub miejsca odbioru/dostawy, Sprzedawca w potwierdzeniu zamówienia przedstawi możliwy sposób oraz/lub najbliższy możliwy termin realizacji zamówienia. Tak ustalony sposób oraz/lub termin realizacji zamówienia jest wiążący dla Stron, o ile Kupujący nie zgłosi pisemnej rezygnacji ze złożonego zamówienia najdalej w terminie 1-go dnia od daty potwierdzenia. • Sprzedawca zastrzega sobie uprawnienie do częściowej realizacji złożonego zamówienia, przy jednoczesnym określeniu terminu dostarczenia pozostałej partii zamówionych towarów. • Matryce i wykrojniki wykonane przez Sprzedającego nie podlegają wydaniu , ze względu na ochronę technologii wykonania. • Wszystkie pliki i realizacje graficzne są własnością Sprzedającego aż do momentu zatwierdzenia i zapłaty za wykonaną usługę przez Kupującego. • Sprzedający zastrzega sobie prawo do nieznacznych różnic pomiędzy zaakceptowanym wzorem w postaci wydruku komputerowego lub proof’a cyfrowego a produktem końcowym oraz niewielkich odchyleń w kolorystyce produktu wynikających z technik druku fleksograficznego.
4. Rodzaje i warunki dostaw
• Wydanie towaru następuje w magazynie Sprzedającego, jeżeli towar odbiera Kupujący, lub w drodze wysyłki określonej w umowie na podstawie dokumentu W-Z. • O ile Strony nie postanowią inaczej w drodze odrębnych uzgodnień, każdorazowo koszty dostawy, rozładunku oraz/lub ewentualne inne koszty związane z odbiorem towarów pokrywa Kupujący. Uzgodnienia takie wymagają zachowania każdorazowo formy pisemnej. • W przypadku gdy uzgodnione warunki realizacji zamówienia obejmują dostawę towarów do miejsca przeznaczenia wskazanego w zamówieniu środkami transportu Sprzedawcy oraz/lub podmiotów, którym usługę transportową powierzył, rozładunek winien zostać dokonany przez Kupującego niezwłocznie. • Kupujący jest zobowiązany do zgłoszenia jakichkolwiek uszkodzeń lub braków ilościowych towaru niezwłocznie po ich odebraniu w formie pisemnej Sprzedającemu z podaniem listu przewozowego oraz nazwy firmy przewozowej realizującej dostawę. • Kupujący jest zobowiązany do sporządzenia protokołu uszkodzeń w obecności kuriera – oryginał protokołu otrzymuje kurier a kopia zostaje u Kupującego.
5. Warunki płatności
• Ceny na produkty lub usługę są zgodne z kalkulacją obowiązującą w dniu złożenia zamówienia i zawsze zawarte w ofercie Sprzedającego. • Na żądanie Sprzedającego, Kupujący zobowiązany jest do wpłaty zaliczki na pokrycie kosztów surowców i przygotowania produktu lub całkowitej przedpłaty za towar lub usługę. • Faktura VAT wystawiona zostanie przez Sprzedawcę najpóźniej w ciągu trzydziestu dni od daty wydania towarów Kupującemu. Zapłata należności za zrealizowane przez Sprzedawcę, w całości lub części, zamówienia, winna nastąpić, bez jakichkolwiek potrąceń, każdorazowo w terminie wskazanym na fakturze, przy czym termin ten liczony jest zawsze od daty wystawienia przez Sprzedawcę faktury VAT. • Kupujący zobowiązuje się do terminowego regulowania zobowiązań wobec Sprzedawcy za zakupione towary zgodnie z terminami płatności każdorazowo wyszczególnionymi na fakturze. • O ile Strony nie postanowią inaczej, faktury wystawiane przez Sprzedawcę płatne są gotówką. • W przypadku gdy uzgodnione warunki sprzedaży obejmują dokonywanie płatności przelewem bankowym za datę dokonania zapłaty przyjmuje się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Sprzedawcy. • Opóźnienie w zapłacie określonej w fakturze VAT należności z tytułu płatności za dostarczone towary upoważnia Sprzedawcę do naliczania odsetek ustawowych za każdy dzień opóźnienia oraz do natychmiastowego wstrzymania realizacji wszelkich kolejnych dostaw towarów, w tym odmowy potwierdzenia przyjęcia zamówienia do realizacji oraz/lub wstrzymania albo odmowy realizacji zamówienia już potwierdzonego, do czasu uregulowania całej zaległej należności wraz z odsetkami ustawowymi od dnia wymagalności do dnia
6. Reklamacje
• Kupujący ma obowiązek potwierdzenia odbioru towarów oraz starannego sprawdzenia ich stanu (odbiór ilościowy i jakościowy) niezwłocznie w dniu ich otrzymania, z dołożeniem należytej staranności. • W przypadku gdy dostawa odbywa się przy udziale przewoźnika, wszelkie ubytki (braki ilościowe) oraz/lub uszkodzenia towarów muszą być stwierdzone w formie protokołu reklamacyjnego sporządzonego w dniu odbioru/dostawy towarów przez Kupującego oraz kierowcę który świadczył usługę transportową. • Reklamacje dotyczące niezgodności w odebranych produktach Kupujący ma obowiązek zgłosić w formie pisemnej niezwłocznie po ich otrzymaniu ale nie później niż po upływie 14 dni od daty otrzymania towaru. Po tym terminie reklamacje nie będą uwzględniane. • Po akceptacji wzorów Kupujący traci prawo do reklamacji dotyczącej grafiki, kolorystyki oraz treści merytorycznej produktu, chyba że są one niezgodne z zatwierdzonymi wzorami. • Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za produkty w przypadku produkcji z surowców powierzonych mu przez Kupującego.
7. Siła wyższa
• Siła wyższa oraz/lub inne okoliczności niezależné od Sprzedawcy lub jego dostawców, upoważniają Sprzedawcę do całkowitego wstrzymania dostaw lub ich przesunięcia, w zakresie i na okres trwania powstałych przeszkód. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe po stronie Kupującego w wyniku opóźnienia lub wstrzymania dostaw z wyżej podanych powodów.
8. Prawo własności
• Sprzedawca zastrzega, że prawo własności sprzedawanego towaru przejdzie na Kupującego dopiero w momencie zapłaty całości ceny na rzecz Sprzedawcy. W przypadku połączenia lub pomieszania rzeczy strony stają się współwłaścicielami całości. Wyłącza się stosowanie przepisu art. 193 § 2 kc. • Ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru przechodzi ze Sprzedawcy na Kupującego z chwilą wydania towaru a w przypadku powierzenia towaru przewoźnikowi z chwilą wydania towaru przewoźnikowi, niezależnie od tego kto ponosi koszty transportu.
9. Właściwość sądu, prawo
• Sądem właściwym do rozstrzygania ewentualnych sporów będzie właściwy rzeczowo sąd powszechny w Polsce w województwie śląskim. • Do umowy mają zastosowanie wyłącznie przepisy prawa polskiego.